با آرایش روز بهترین هارو تجربه کنید.

با آرایش روز بهترین هارو تجربه کنید.

سفیدی مو
تاریخ : می 29, 2022
نویسنده : Sogand Akbari

سفید شدن مو ها و دلایل و نحوه پیشگیری از آن

سفید شدن مو ها و دلایل و نحوه پیشگیری از آن

ده دلیل سفید شدن مو ها قبل از بالا رفتن سن

آیا از ده دلیل سفید شدن مو ها قبل از بالا رفتن سن اطلاع دارید؟ برای اطلاع از دلایل سفید شدن مو و چگونگی جلوگیری از سفید شدن مو، ادامه مطلب را در همین سایت، یعنی سایت آرایش روز بخوانید. سفید شدن مو، دلایل متعددی دارد که در ادمه مطلب هم به این دلایل و هم به نحوه جلوگیری از سفید شدن مو اشاره خواهیم کرد.
دلایل زیادی برای سفید شدن مو وجود دارد، از جمله: ژنتیک، سیگار کشیدن، استرس، تیروئید  و ….

ژنتیک

یکی از دلایل مهم در سفید شدن مو، ژنتیک است. عوامل ژنتیکی همیشه مربوط به ویژگی های مثبتی که از پدر و مادرمان به ما به ارث می رسد نیست و گاهی مربوط به عواملی است که برایمان زیاد خوشایند نیستند ؛ مانند سفید شدن مو.
طی یک مطالعه در سال 2016 که بر روی افراد اروپایی، آمریکای بومی و آفریقایی انجام شد ، ژنی یافت شد که محققان معتقدند سفید شدن موها ، ۳۰ درصد به خاطر این ژن است . این ژن در افرادی که رنگ موهای روشن تری دارند بیشتر یافت می شود.

 سیگار کشیدن

این مورد نیز در سفید شدن مو بی تاثیر نیست . این کار نه تنها باعث سفید شدن موها می شود بلکه باعث چروک شدن پوست هم می شود .
تحقیقی در سال 2013 نشان داد: افرادی که سیگار می کشند قبل از 30 سالگی موهای سفید بیشتری خواهند داشت.

 استرس

یکی دیگر از دلایل سفید شدن مو استرس است.
استرس باعث سفید شدن زودرس موها می شود زیرا سلول های بنیادی ملانوسیت (که به ایجاد رنگ مو کمک می کنند) را از بین می برد.
محققان در یکی از آزمایشات اخیر یافتند که موش هایی که در معرض استرس قرار گرفته اند سلولهای بنیادی ملانوسیت ضعیفتری در فولیکولهای موی خود دارند.هر چه موش ها استرس بیشتری داشته باشند، ملانوسیت های آنها رنگدانه کمتری تولید می کنند. به همین دلیل است که رئیس جمهور ها پس از اتمام دوره شان موهای سفید بیشتری دارند.

 

آلوپسی آره آتا ( ریزش مو نقطه ای)

 

آلوپسی آره آتا چیست؟
بیماری آلوپسی آره آتا

یک بیماری، یک بیماری خود ایمنی است که می تواند باعث ریزش مو شود.در برخی موارد، به دلیل کمبود ملانین، باعث از بین رفتن رنگدانه موهایی می شود که دوباره رشد کرده اند .

 

ویتیلیگو (پیسی)

 

ویتیلیگو یا پیسی چیست؟
ویتیلیگو یا پیسی چیست؟

تقریبا 1 درصد از جمعیت جهان به این بیماری مبتلا هستند، بیماری خودایمنی که باعث از بین رفتن رنگدانه های نواحی پوست می شود.
این بیماری همچنین می تواند بر قسمت هایی از بدن که دارای مو هستند تأثیر بگذارد و موها را سفید و یا خاکستری کند.

 

اختالالت تیروئید

تغییرات هورمونی ناشی از بیماری های تیروئید مانند پرکاری تیروئید یا کم کاری تیروئید نیز می تواند در سفیدی زودرس مو نقش داشته باشد .
سلامت تیروئید ، نقش مهمی در رنگ مو دارد. اگر تیروئید شما پرکار و یا کم کار باشد، می تواند باعث شود بدن شما ملانین کمتری تولید کند.

 

کمبود ویتامین

ویتامین ب 12 از مهمترین ویتامین ها است.
این ویتامین نه تنها به شما انرژی می دهد بلکه به رشد مو و رنگ مو نیز کمک میکند.ویتامین ب 12 به گلبولهای قرمز سالم کمک میکند تا اکسیژن را به سلولهای دیگر بدن منتقل کنند که شامل سلولهای موی شما نیز میشود.
کمبود این ویتامین می تواند تولید ملانین را مختل کند و منجر به از بین رفتن رنگدانه شود.همچنین گاهی اوقات کمبود این ویتامین باعث کم خونی نیز میشود.کمبود ویتامبن ب 12، جذب ویتامین های ب 6 و ویتامین د را برای بدن غیر ممکن میکند.ویتامین ب 12، ویتامین ای و بیوتین نیز برای سلامت مو بسیار مهم هستند. کمبود مس معدنی نیز می تواند به تولید ملانین آسیب برساند و منجر به سفیدی مو شود.

 

استرس اکسیداتیو

 

"<yoastmark

استرس اکسیداتیو، عدم تعادل بین رادیکال های آزاد (مولکول های ناپایدار بدی که باعث بیماری و پیری می شود) در بدن شما و آنتی اکسیدان ها است.
مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو در روند پیری فولیکول های مو نقش دارد.

 

سندرم ورنر

این سندروم، یک بیماری ارثی نادر است که باعث پیری زودرس می شود و اثراتی همچون ریزش مو یا سفید شدن مو در سن 25 سالگی دارد.

 

محصولات مو با ترکیبات بسیار قوی

بسیاری از شامپوها و محصولات مو حاوی مواد شیمیایی بسیار قوی هستند که ممکن است برای موهایتان مضر باشند و ملانین را کاهش دهند.
به علاوه، همه ما می دانیم که دکلره کردن، بلوند کردن و رنگ کردن مداوم مو برای سلامت مو خوب نیست.
همچنین پراکسید هیدروژن یکی از مواد شیمیایی خاص است که اثرات مخربی روی مو دارد.

 

آیا می توان از سفید شدن مو جلوگیری کرد؟

هنگامی که موهای شما شروع به سفید شدن کرد ،جلوگیری از آن تقریبا ناممکن است زیرا ملانین، که رنگ مو را در فولیکول ها ایجاد میکند از بین رفته است . اما این موضوع تا حدی هم به علت سفید شدن مو بستگی دارد.
اگر ژنتیکی باشد، به هیچ عنوان نمی توان جلو ی آن گرفت. اگر احساس می کنید موهای سفیدی زودرس موی شما ژنتیکی نیست و ممکن است به دلیل یک بیماری باشد، با پزشک خود مشورت کنید.
درمان کمبود ویتامین و یا موارد دیگر ممکن است به بازیابی رنگدانه کمک کند، ولی باز هم تضمینی نیست. با این حال، درمان برخی از مشکلات سلامتی می تواند در جلوگیری از سفید شدن زودرس مو موثر باشد.
تیروئید خود را چک کنید.
سعی کنید ویتامین ب 12 بیشتری دریافت کنید، زیرا این ویتامین فولیکول های مو را بهبود میبخشد و رنگ طبیعی موهای شما را زنده میکند. اگر کمبود ویتامین در شما تشخیص داده شود، احتمالا پزشک برای شما رژیم غذایی حاوی ویتامین ب 12 را تجویز میکند.
و بیوتین را فراموش نکنید تحقیق در سال 2015 نشان داد که کمبود ویتامین های ای، د و ب 6 بر روی رنگدانه ها تأثیر میگذارد.
مکملهای ویتامین یا یک سری تغییرات در رژیم غذایی میتوانند به بازگرداندن رنگدانه ها به مو کمک کنند. مواد معدنی ضروری بدنتان را دریافت کنید. روی، آهن، منیزیم، سلنیوم و مس نیز برای سلامت مو بسیار مهم هستند. به خصوص مس که اغلب نادیده گرفته می شود و تحقیقات نشان داده است که میزان پایین مس می تواند منجر به سفیدی مو شود. با رژیم غذایی خود با استرس اکسیداتیو مبارزه کنید.

مواد غذایی

افزودن مواد غذایی مملو از آنتی اکسیدان به وعده های غذاییتان می تواند به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کن. انگور فرنگی یک میوه ریز و مغذی است که به دلیل محتوای آنتی اکسیدانی بالای خود معروف است که می تواند به مبارزه با استرس اکسیداتیو کمک کند.
کاتالاز (نوعی آنزیم) هم یکی دیگر از آنتی اکسیدان های قوی است که از سفیدی موها جلوگیری می کند. شما می توانید کاتالاز را در سیر، کلم پیچ، سیب زمینی شیرین، کلم، کلم بروکلی و بادام پیدا کنید. سیگار را کنار بگذارید و سعی کنید استرستان را کاهش دهید.
با اینکه هیچ مدرکی وجود ندارد که اگر سیگار را ترک کنید رنگ موهای طبیعی شما برمی گردد، اما توقف کامل آن می تواند به جلوگیری از سفید شدن بیشتر موها کمک کند.
با موهای خود خوب تر رفتار کنید از شستشوی مکرر موهای خود دست بکشید. شستن بیش از حد موها در واقع می تواند به آن آسیب برساند. و مراقب محصولاتی باشید که برای شستن، رنگ کردن و حالت دادن به موهای خود استفاده می کنید. شامپوهایی با ترکیبات بسیار قوی می توانند منجر به آسیب دیدگی و سفیدی زودرس موها شوند.

 

درمانهای خانگی برای موهای سفیدی مو

اگر هیچکدام از موارد بالا دلیل سفید شدن موهای شما نبود ، میتوانید با استفاده از چند راهکار طبیعی سفیدی موهای خود را بپوشانید.

 

 

برگ کاری

 

برگ کاری
برگ کاری و خواص آن

این داروی چند صد ساله به جلوگیری از سفیدی زودرس مو کمک می کند.
می توانید این برگ ها را به صورت آنلاین یا از فروشگاه های مواد غذایی هندی تهیه کنید.
فقط توجه داشته باشید که این برگ ها را با روغن ترکیب کنید و این مخلوط را روی پوست سر خود بمالید تا به موهای خود کمک کنید تا رنگدانه ها را حفظ کنند.

 

 روغن بهیرنگراج

برای جلوگیری از سفید شدن مو، این روغن نقش بسزایی دارد.
این روغن در هند بسیار پر اهمیت است و به دلیل فواید سلامتی خود مشهور است.
تحقیقات نشان می دهد روغن بهیرنگراج می تواند موها را تیره کند و از سفید شدن زودهنگام آن جلوگیری کند.
تحقیقات همچنین نشان میدهد که فو تی، گیاهی که در طب سنتی چینی استفاده می شود، می تواند به جلوگیری از سفید شدن موها در کنار دیگر اثرات ضد پیری در صورت مصرف به عنوان مکمل، کمک کند.برخی افراد نیز معتقدند که این گیاه می تواند رنگدانه های مو را اما این نیاز به صبر دارد بازیابی کند.ممکن است ماه ها طول بکشد تا مزایای مربوط به رنگ مو را نشان دهد.

 

چای سیاه

هیچ تحقیق بالینی در این مورد وجود ندارد، اما چای سیاه راهی برای تیره تر ، نرم تر و براق تر کردن موها است.

سه تا پنج کیسه چای را در 2 فنجان آب بجوشانید و بگذارید خنک شود. آن را روی موهای مرطوب و تمیز بمالید یا با نرم کننده مخلوط کنید و تا یک ساعت قبل از آبکشی بگذارید بماند.

 

برای بازدید از محصولات سایت این قسمت را کلیک کنید.

با نظرات خود برای ما انرژی ارسال می کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ریزش مو

ریزش مو

ریزش مو و عوامل دخیل در آن درود بر همراهان همیشگی سایت آرایش روز. امروز قصد داریم در این مقاله شما

ادامه... »
پوست دهیدراته

پوست دهیدراته

علائم پوست دهیدراته و راه های درمان آن پوست دهیدراته چه علائمی دارد؟ راه های درمان پوست کم آب چیست؟ پوست

ادامه... »